Návštěva pevnosti či shlédnutí fotografií ve zvídavém člověku jistě vyvolá celou řadu otázek.
Zde v krátkých článcích najdete odpovědi na některé z nich.
Je terezínská pevnost unikát nebo existuje více takových pevností u nás či ve světě?
Pevnost Terezín rozhodně není jediná tohoto typu. V Evropě i jinde ve světě existuje celá řada pevností podobných tvarů, využívajících stejné mechanismy a obsahujících stejné či podobné prvky opevnění.
Má geometrický tvar pevnosti a jejích prvků nějaký význam nebo šlo jen o estetický dojem? Je ve tvaru připomínajícím hvězdu nějaká symbolika?
Tvar terezínské pevnosti rozhodně není náhodný a není ani symbolický. Jde o čistě účelný a důmyslný obranný systém, kde má každý tvar a úhel přesný důvod a účel.
Jak to, že pevnost není z okolí téměř vidět, ale je jakoby schovaná v příkopu?
Každého, kdo poprvé přijíždí do Terezína, určitě překvapí, že pevnost není vidět, dokud nejste přímo u ní resp. dokud neprojíždíte po silnici vedoucí napříč pevnostním příkopem.
Proč se ale místo hradů s vysokými zdmi začaly stavět tyto „neviditelné“ pevnosti?
Jak to, že opevnění netvoří vysoké kamenné hradby, ale široký val zarostlý nahoře trávou a křovím? Co se skrývá za cihlovou zdí valu?
Možná překvapivě tvoří většinu hmoty opevnění Terezína hlína. Důvod je prostý. Zatímco kámen se po zásahu bortí, v zemině dělové koule prostě zmizí.
Proč jsou jednotlivé prvky opevnění různě vysoké?
Díky kaskádovitému profilu opevnění, kdy je každý objekt o něco vyšší, než ten před ním, je ze všech obranných pásem vidět a také možné najednou střílet do okolí pevnosti.
K čemu sloužily kilometry podzemních chodeb?
V terezínské pevnosti je důmyslná síť podzemních chodeb o celkové délce téměř 30 km.
Sloužily jako obrana proti podzemním pracím nepřítele, ale také jako útočný prvek, kdy zde mohly být odpáleny nálože pod pozicemi obléhatelů.
Co znamenají nápisy a čísla nad vchody do objektů opevnění?
Pro snadnější orientaci a rozlišení jednotlivých prvků opevnění měl každý objekt své číslo, v podstatě adresu.