Plné bastiony

V západních rozích pevnosti byly vybudovány tzv. plné bastiony. Od všech ostatních se liší tím, že celý jejich vnitřní prostor je vyplněn hlínou. Představují tak mohutný objekt, který by byl pro útočníka významnou překážkou.

3d-pevnost-cisla-cb-bast-35

Poloha bastionů 3 a 5

smokon-bast-5

Bastion 5 (uprostřed) na leteckém snímku (autor: Radovan Smokoň)

Přes své impozantní rozměry (líce dlouhé 117 metrů, boky 54) byly oba bastiony ještě zpředu zajištěny kontrgardou, která zakrývala špici a líce bastionu.

3d-bast-5-zezadu

Bastion 5 a zmíněné pojmy

Pokud by se přesto podařilo útočníkovi na bastion proniknout, byl v jeho hrdle vybudován retranchement – kasematový objekt, oddělený od vlastního bastionu suchým příkopem.

Bastion 5 retran

Suchý příkop mezi bastionem 5 a jeho retranchementem (duben 2012)

Naopak v samotném bastionu byly i přes dostatek prostoru vybudovány pouze dva páry dělostřeleckých kasemat. Nachází se na bocích a jejich střílny byly namířeny do prostoru mezi kurtinoukleštěmi. Tak jako řada jiných detailů opevnění, mělo i umístění dvou děl své opodstatnění. Jelikož nabíjení děla zabralo jeho obsluze nějaký čas, bylo potřeba k účinné obraně použít právě alespoň dvou děl, čímž se doba mezi dvěma výstřely zkrátila na polovinu.

V místě dřívějších dělových střílen dnes nalezneme větší otvory, někde zcela či částečně zazděné.

Pohled z kurtiny na bok bastionu 5 (duben 2012)

 Kromě těchto kasemat byly uvnitř bastionu už pouze minové chodby, které by byly v případě obsazení bastionu naplněny prachem a odpáleny.

Kam dál …