Virtuální prohlídka

Prohlídka Terezína ze židle u počítače

Jak kolega Roman Gazsi (tvůrce webu fort-terezin.cz) slíbil, tak také učinil. První den roku 2015 zveřejnil virtuální prohlídku pevnosti a města Terezín, jejíž autorem je Mgr. Tomáš Kos.

fort-terezin.cz - virtuální prohlídka Terezína

Virtuální pohled na náměstí s kašnou a radnicí (autor: Mgr. Tomáš Kos)

Prohlídka je formou 360° fotek, kdy si vybraná místa můžete prohlédnout z pozice fotografa pěkně kolem dokola. Místa jsou propojena pomocí odkazů na šipkách, kterými se přesunete mezi jednotlivými snímky. Těch je zde 600, navíc bylo foceno nejen na povrchu, ale také v podzemí, takže je toho opravdu spousta na prohlížení.

Nabízí se tak jedinečná možnost prohlédnout si podzemní chodby těm, kdo se bojí tmy a stísněných prostor, stejně tak jako shlédnout krásy Terezína těm, kdo se obávají jeho „špatné atmosféry“ a stigmatu druhoválečných událostí.

Zde je výběr několika zajímavých míst:

Město

Opevnění

Podzemní chodby

Přehledovou mapu všech míst prohlídky naleznete zde.

Jako poslední vybírám místo, kde jsem v roce 2010 poprvé vystoupal na opevnění, obdivně pohlédl na ravelin 19 (něvědouce nic o ravelinech, reduitech a dalších pojmech) a pořídil první snímky. Zde by tak mohl být symbolický základní kámen populárně-naučného webu. Dnes je však z tohoto místa na pevnost o něco hezčí pohled, než tehdy. No porovnejte…

2010-prvni-snimky

Pohled na ravelin 19 – rok 2010.