První výstřel nového děla

Sobotní ráno, týden před slavnostmi. Ranní slunce zažehlo „josefínský oheň“ a Terezínem zaburácela mohutná rána…

Právě dnes totiž do pevnosti dorazilo dělo, jehož představení a slavnostní svěcení by mělo být jedním z hlavních momentů letošních Josefínek.

Jedná se o repliku kanónu (typ děla určený k přímé palbě) jejímž výrobcem je zámečnictví pana Františka Kopečka. Jelikož cesta k dokumentaci a originálním historických nákresům je dle jeho slov mnohdy trnitá, nejlepším zdrojem informací byla osobní návštěva Vojenského historického muzea ve Vídni.

Venkovní expozice hlavní, VHM Vídeň (zdroj: F. Kopeček)

V budově původního arzenálu zde mají celou řadu kanónů a na nádvoří pak sbírku hlavní neboli „laufů“. Právě jedna z nich, hlaveň 3-liberního kanónu z roku 1780, se po přesném přeměření stala předlohou budoucí terezínské. Ta má tedy ráži 75 mm, délku 125 cm a i s lafetou (nosná dřevěná konstrukce s koly) váží 395 kg. Takovýmto kouskem, navíc funkčním s potřebnou atestací, se v našich končinách jen tak někdo pochlubit nemůže.

Měření hlavně, VHM Vídeň (zdroj: F. Kopeček)

Kromě hlavně má dělo i repliku lafety a kolesny, určené k zapřažení děla za koně. Oboje je nejen kvalitně zpracované do sebemenšího detailu (klobouk dolů před řemeslným uměním tvůrců), ale také historicky přesné díky originálním plánům poskytnutým jedním dobrodincem z Anglie. Na celé konstrukci je tak spousta věcí k prohlížení a k obdivování.

Plány lafety (zdroj: F. Kopeček)

Výtvor, za kterým je kromě shánění potřebných podkladů cca 300 hodin práce, dnes sám pan Kopeček přivezl do Terezína. Překvapivě (alespoň pro mne) se dělo nevezlo na valníku, ale rozložené v dodávce. Zkrátka taková stavebnice pro trochu odrostlejší děti, kterým však oči zářily stejně, jak těm malým o Vánocích.

Převoz kanónu

Není se ani čemu divit. U montáže kanónu není člověk každý den a možnost přiložit ruku k dílu při finálním sestavení byla pro zúčastněné třešničkou na dortu. A tak se promazávalo a montovalo.

František Kopeček při promazávání

Jelikož se nejedná pouze o výstavní kousek na dívání, ale o funkční repliku, následovala nezbytná instruktáž ohledně výroby „náboje“ se střelným prachem. Pro efektní výstřel ho v případě tohoto kanónu stačí kolem 300 gramů. Po navážení a naládování bylo dělo připraveno k prvnímu výstřelu. Dodržení všech bezpečnostních předpisů je samozřejmostí …

Detailní prohlídka děla (v tuto chvíli samozřejmě ještě nenaládovaného)

Následoval moment, na který všichni čekali. Výstřel a zmíněná mohutná rána, jejíž překvapivá síla je patrná z první pořízené fotky.

Autentický snímek prvního výstřelu

Naštěstí se střílelo vícekrát a člověk si časem zvykne, takže jako tečku za dnešní upoutávkou mohu nabídnout i lepší snímek.

Moment, který stojí za vidění

V závěru dne pak své první nesmělé krůčky s kanónem absolvovala také klisna, která jej v den slavností potáhne průvodem. Pokud chcete vidět nejen ji, jak tento úkol zvládne, ale pochopitelně samotné dělo v plné velikosti se všemi jeho detaily, navíc při svěcení i v akci, jste srdečně zváni na Josefínské slavnosti 2012.